Žebra, žebírka!

Je snad něco lepšího než maso od kosti? … No přemýšlejte, ale mezitím Vám poradím, jak si doma připravit žebra.

 

Vše začíná dobrým výběrem u řezníka. Hledejte žebra, která jsou uřízlá tak, že z nich nevisí kusy masa. Jestli si říkáte: „čím více masa, tím lepe!“, tak Vás musím zastavit. Cokoliv co volně visí se akorát spálí a nikdo to nebude jíst. Dále dejte pozor na úlomky kostí, které vznikají při porcování masa na pile.

ribs2


Jak vidíte na obrázku, žebra je třeba upravit. Pokud máte dobře seřízlá žebra od řezníka, můžete si dovovolit je dokonale vytvarovat. Bohužel, ne všude to dokážou. U nás žebra nejsou až tak žádané, aby se řezníkům vyplatilo nechávat na nich více masa. U nás je oblíbený vepřový bok, který pochází právě od žeber. Takže maso (části oddělené žlutou přerušovanou čárou), které obsahují chrupavku, nemusíte odřezávat.

ribs3


Zadní stranu žeber pokrývá blána (uvnitř žlutě obtažené plochy), kterou velmi doporučuji strhnout. Nejlépe Vám na to poslouží jídelní nůž, který zasunuté mezi kost a blánu a odtrhnete jí. Proč je to potřeba odstranění? Blána zamezuje okořenění žeber. Je to jak kořenit přes sáček.. *Tip: Použijte papírový kuchyňský ubrousek, ať Vám maso neklouže.

ribs4


Maso lehce zakápněte olivovým olejem či hořčicí a rozetřete. Koření se Vám lépe udrží na mase. Směs koření můžete zvolit dle chuti. Já mám nejraději čerstvě mletý pepř, sůl a uzenou papriku či mletou hořčici (záleží jakou bbq omáčku použijete na potření, ať se Vám chutě netlučou). Nechte v chladu odpočinout klidně i přes „noc“ (24 hodin). *Tip: začněte kořenit na zadní straně, ať si neutřete koření při otočení na „břicho“.

IMG_20170114_142514


Mnoho z nás nebo spíše z Vás nemá obří udírnu či velký grill (nepřímé grilování). Takže můžete využít služby Vaší domácí horkovzdušné trouby. Nastavte 100°C a předehřejte. Mezitím žebra, která jste přemístili do pokojové teploty alespoň 2 hodiny předem, přendejte na plech.

Žebra budeme péct 4 – 5 hodin na 100°C. Abychom zamezili vysušení, připravte si jablečný džus a rozprašovač. (Dejte pozor při výběru v obchodě, ať je to opravdu 100% džus). Žebra musíte co 30 minut v průběhu pečení pěkně zvlhčovat! Pěkně rovnoměrně postříkejte žebra po celé ploše (stačí horní strana, nemusíte s masem žonglovat). Po 4 hodinách pečení mějte připravenou BBQ omáčku (najdete v sekci Přílohy). Omáčku rozetřete po horní straně žeber a zvedněte teplotu na 120°C. Vydržte ještě 30 minut, než se omáčka zapeče a můžete podávat. *Tip: omáčku si předehřejte na vysokou teplotu, ať maso nezchladíte!

FUJI1364


FUJI1367
Dobrou chuť!!!